10-lecie Stowarzyszenia Pierwszych Osadników

Uroczysta msza święta rozpoczęła obchody założenia w 2008 roku Stowarzyszenia Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej a wraz z nim Izby Pamięci, w której znalazły się wszystkie ważne pamiątki związane z historią Brzegu Dolnego i jego mieszkańców. Celem Stowarzyszenia jest działanie na rzecz upamiętnienia procesu tworzenia polskości na Ziemiach Odzyskanych, odkrywanie dolnobrzeskiej historii i popularyzowanie tej wiedzy wśród młodzieży.
W sali kameralnej Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, wszyscy członkowie i zaproszeni goście mogli podziwiać wystawę zdjęć przygotowaną przez Stowarzyszenie Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej. Po 10 latach działalności, zbiór zachowanych pamiątek i zdjęć jest imponujący.
Wspólne świętowanie zaczęto od podziękowań wszystkim tym, którzy przyczynili się do założenia i rozwoju stowarzyszenia m.in.: władzom Brzegu Dolnego, za propagowanie wiedzy historycznej miasta i gminy, ale również wszystkim osobom tworzącym miejsce, które niebawem zyska status muzeum.
Serdeczne podziękowania skierowano również do wszystkich tych którzy zainicjowali powstanie Stowarzyszenia, przede wszystkim do Pani Haliny Żak – jednej z założycielek i pierwszej prezes.
Z okazji jubileuszu władzom stowarzyszenia wręczono uchwałę Rady Miejskiej o nadania skweru przy ul. Jana Pawła II imieniem Pierwszych Osadników Ziemi Dolnobrzeskiej.
Wszystkich chcących zapoznać się z historią Brzegu Dolnego serdecznie zapraszamy do Izby Pamięci która znajduje się przy ul. Zwycięstwa 5.

Polecamy